A gyermek fejldse sorn gyakran vesz fel "rossz szoksokat". Ennek kivlt oka lehet, hogy valamirt nem rzi jl magt. A rossz szoksok tulajdonkppen zenetek a szlnek. rdemes teht odafigyelni rjuk. Megszntetskben a trelem, a szeretet segthet a legtbbet. No meg az id mlsa.
1. Kisgyhoz tgeti a fejt
Igen meglep, de gyakori jelensg. A csecsemk 20 szzalknl lthatjuk. Jellemz, hogy 6 hnapos korban kezddik, s 2-4 ves kor kzt vgzdik. Senki sem tudja, mirt van, de ltezik nhny ltalnos ok. Furcsn hangzik, de megnyugtatskppen tgetik fejket a kisgy rcsaiba, nmelyek mg ngykzlbra llva hintznak is, hogy el tudjanak aludni. A blogats a fjdalomra is enyht hatssal van. Gyakran megfigyelhetjk fogzsnl vagy flfjs esetn. Nhny kisgyerek a hisztizs sorn is fldhz tgeti a fejt, hogy levezesse indulatait, mivel szavakkal azokat mg nem kpes kifejezni. Elfordulhat akkor is, ha magra akarja vonni a figyelmet.
Ne szidjuk, ne bntessk meg rte! Mg kicsi ahhoz, hogy a szoksain vltoztasson. Vdjk meg a srlstl. Prnzzuk krbe a kisgyat, mert neknk is jobb rzs, ha biztonsgban tudjuk a kicsit. Idnknt ellenrizzk, hogy a kisgy rcsai nem lazultak-e ki! Mivel nszablyoz magatarts ritkn okoz srlst, csak addig fokozza, amg az nem fj.
Ha naponta tbbszr vagy folyamatosan veri a fejt a falba, a kisgy rcsaihoz vagy olyan ersen, hogy meg is srti magt, komolyabb ok is lehet a httrben (szellemi fogyatkossg, autizmus).
2. Krmrgs
Ha a kisgyerek rgja a krmt, akkor legtbbszr fl valamitl. De ms okok miatt is rghatja a krmt. Kvncsisgbl vagy unalombl, hogy levezesse a feszltsget, vagy egyszeren rossz szoksbl. A rossz szoksok kztt ez fordul el leggyakrabban, s ez az, ami a legtbbszr felnttkorra is megmarad.
Foglaljuk le a kezt. Adjunk neki gyszbbot, spol labdt, formlhat jtkot, hogy azzal foglalkozzon. Vgjuk mindig rvidre a krmt, hogy ne essen ksrtsbe. A legjobb, ha nem vesznk rla tudomst, mert ez a cselekvs nem tudatos, amg nem hvjuk fel r a figyelmt.
Figyeljk meg, mert nha a krmrgs, klnsen, ha ms rossz szoksokkal trsul, feszltsg jele lehet. Ha olyan intenzven rgja a krmt, hogy megsrti a krmgyat, vreznek az ujjai (mell mg tpi a hajt), beszljnk a gyermekorvossal.
3. Orrtrs
Mirt alakul ki? Mert kznl van... A kisgyerek kvncsi vagy unatkozik, de trtnhet stressz levezets miatt is. Gyakori allergis, orrfolys gyerekeknl is, mert llandan az az rzsk, hogy tele van az orruk. Ha a szobban szraz a leveg, kiszrad az orrnylkahrtya, ez is az orrpiszklsra ksztetheti. Ilyenkor a leveg prstsa vagy a konyhasoldatos orrszpr segthet.
Tantsuk meg, hogyan kell orrot fjni a zsebkendbe. A krmrgssal ellenttben az orrtrst nem szoktk a gyerekek felnttkorig folytatni. ltalban maguktl is leszoknak rla, mert mr nem olyan rdekes, s a tbbiek csfoljk rte.
4. Ujjszops
Megnyugtatan hat a csecsemkre, mr a mhben gyakorolta s tkletestette. Az ujjt veszi ignybe, ha fradt, beteg, unatkozik vagy nagy akadlyokkal kell megkzdenie (blcsde, voda). Ezt hasznlja elalvskor is. Ne aggdjunk, br az esznkbe jut, mi lesz a kicsi fogaival, llkapcsval, beszdvel. A legutbbi vizsglatok szerint 5 ves korig biztonsggal szophatjk ujjukat. Ez az a kor, amikor kezdenek elbjni a marad fogaik. Szakemberek szerint a szops intenzitsa s a nyelv ereje befolysolja a fogak llst, s teszi szksgess a fogszablyz viselst.
Figyeljk meg, milyen mdszert hasznl, s ha kell, korbban, 4 ves korig prbljuk leszoktatni rla. Persze tbbnyire magtl elmlik.
5. Fogcsikorgats
rdekes szoks, vannak, akik sose csikorgatnak, vannak, akik csak egy ideig - fogvltskor, ha a ktfle fogtpus nem illeszkedik ssze -, msokat egsz letkben vgigksr. Felntteknl ltalban a stressz vltja ki, a kisgyerekeknl gy tnik, inkbb hozz akarnak szokni az j szenzcihoz, hogy kinttek a fogaik. A csikorgat kisgyerek jjel s nappal is csikorgatja fogait, de a szlk inkbb az jszakait szoktk szrevenni, mert alvskor jobban sszeszortjk llcsontjaikat, s gy jobban hallatszik.
Nem kezelik a fogorvosok a gyerekkori fogcsikorgatst, mert a tejfogak gyis hamar kihullanak. A fogcsikorgs elmlik, amikor a gyerek hozzszokik az jonnan kintt fogakhoz.
6. Cumizs
Babakorban a cumizs termszetes dolog. Megnyugtatja a kicsiket, biztonsgrzst ad egszen a kisgyermekkor vgig. A cumi teht tmeneti trgy, amely tsegti a csecsemt az j, szokatlan helyzeteken. Ne vegynk rla tudomst! Ahogy n a baba, a szopsi reflexek egyre renyhbbek lesznek, egyre kevsb ignyli a dudlit vagy az ujjait, s magtl leszokik rluk. Amint megtanul hatsosabban egyttmkdni vagy kommuniklni velnk (kb. 3 ves korra), elhagyja a cumit is.
Tartsuk be a higins szablyokat. Tantsuk meg, ha leejti a cumit, meg kell mosni, hogy nem szabad klcsnadni msoknak. Nha ellenrizzk, nem srlt-e a cumi, mert a leszakadt darabkk a torkn akadhatnak. Tereljk el a figyelmt, ugyanis a kisgyerek mr csak unalombl s rossz szoksbl cumizik. Vannak kisgyerekek, akik a biztonsgrzs keresse miatt dudliznak. Ha gy ltjuk, hogy fl, aggdik, segtsnk neki megfogalmazni, hogy mi bntja. s biztostsuk szeretetnkrl lelssel s puszikkal.
7. Dadogs
A kisgyerek tele van krdsekkel. Ahogy megtanulja, hogyan ntheti a gondolatait szavakba, eleinte sok hibt ejt, tele lehet a beszde sznetekkel, nygsekkel. Gyakrabban fordul el, ha fradt, izgatott vagy szomor. Ez teljesen normlis jelensg s hamarosan ki is nvi.
A valdi dadogs a kisgyerekek 5 szzalkt rinti csak. Ilyenkor az els hangot hosszan mondja: pldul: sssssikerl vagy ismtelgeti. Lehet, hogy beszdre nyitja a szjt, de elakad mieltt brmilyen hangot is kiejtett volna. Ezzel egyidejleg ltjuk az arcn s llkapcsn a feszltsget, szemvel is hirtelen flrenz. A dadogsnak az rtelmi kpessgekhez semmi kze, s nem felttlenl pszicholgiai problma ll a httrben. A feszltsg, a megrzkdtatsok (kltzs, j kzssg) ronthatjk a dadogst, de nem ezek vltjk ki. Hogyan segthetnnk gyermeknknek?
Vrjunk. Akkor dadognak a kisgyerekek, de a felnttek is, ha izgatottak, mrgesek, rosszul rzik magukat vagy kimerltek. Ha a kicsi csak ilyen esetekben dadog, s csak enyhn, ne aggdjunk, mert kinvi, ahogy belejn a beszdbe. Slyosabb esetekben viszont mielbb kezdjk el a beszdterpit.
|