Gyerekkoromban szörnyeket láttam a szekrényajtó mintázatában. A fa rostozatának vonalai világosan körülrajzoltak egy boszorkányt, de néha sárkány volt, főleg amikor épp a mesében is egy sárkány volt a szekrényben.
Manapság sok gyártó cég játékos elemekkel tarkítja a gyerekszoba bútorait. Nem is akárhogyan. A tervezési folyamatba pszichológusokat, sőt gyerekeket is bevonnak, meghallgatják ötleteiket. Ennek eredményeként születnek olyan különleges darabok egyes külföldi cégek műhelyeiben, mint a hajó-ágy árboccal, vitorlával, vagy a puha felhő-kanapé, a krokodil alakú könyvespolc vagy a ház formájú ruhásszekrény.
A gyerekszoba kialakítása nem egyszerű feladat, a gyerek korának, anyagi lehetőségeink és sok esetben kreativitásunk függvénye, de van néhány alapelv, jó tanács, amit ha lehetőségünk van rá, vegyünk figyelembe a gyerekszoba kialakításánál:
A gyerekszoba mérete
Rosszul bevált gyakorlat szerint, amikor egy család új lakásba költözik, a legkisebb szobát jelölik ki gyerekszobának, miközben ellentétben a felnőttek hálószobájával, ahová csak aludni járnak és csak egy bizonyos napszakban használják, a gyerekszoba egy egész napos élettér: háló, nappali, dolgozószoba egyszerre. Minél kisebb a gyermek, annál több mozgástérre van szüksége, ezesetben ugyanakkor elkerülhetjük, hogy a játéktér a konyhába, a nappaliba érjen.
A gyerekszoba biztonsága
Ne vegyünk éles sarkú bútorokat, vagy használjunk sarokvédőket. A fali csatlakozókat lássuk el gyerekdugókkal. Ha az ablak elérhető magasságban van a gyerek számára, gondoskodjunk arról, hogy ne tudja ezt kinyitni. Ne tegyünk lámpát olyan helyre, ahonnan a gyerek a zsinórjánál fogva leránthatja. Hasonlóan nem ajánlott a gyerekszobába földre helyezett szobanövényt helyezni (meg fogja kóstolni)
A felnőtt helye a gyerekszobában
Ha van rá lehetőség és elég hely, tegyünk egy kényelmes fotelt a gyerekszobába. Ez első lépésben szoptatáshoz nagyon hasznos, majd meseolvasásra alkalmas.
Az újszülött szobája
Az új jövevény szobájának kialakítása meglehetősen komoly feladat, amit nem szabad a véletlenre vagy saját szeszélyünkre bízni. Néhány alapvető szabály betartása azonban nagymértékben megkönnyíti dolgunkat.
Jobban fejlődnek és hamarabb tanulnak meg járni a picik, ha a gyerekszoba padlója keményebb burkolatú (parketta vagy laminált padló, padlószőnyeg). Ezen kívül a könnyen tisztítható (nagyon fontos szempont), stabilabb burkolat megfelelő játékteret is biztosít. Amennyiben parketta vagy egyéb hidegburkolat mellett döntünk, terítsünk rá szőnyeget, de még jobb a parafa burkolat használata. Padlószőnyeg esetben vigyázzunk a portalanításra.
A falakat egyszínű mosható festékkel ajánlott festeni, esetleg apró mintás díszítésű tapétával burkolni. Ez a kicsi szemét sem zavarja. Az újszülöttek szobájába nem ajánlott nagy színes figurákat, ábrákat festeni. A mozdulatlan színes foltok, megosztják a gyerek figyelmét és hamar megunják őket. Jó ötlet, ha nem tökéletesen sima falat festünk a gyerek szobájába � még inkább ajánlott, ha arra gondolunk, hogy még egy-két év és a gyerek kezelésbe veszi a falat egy színes ceruzával kezében. A tapintási érzékét is fejleszthetjük ezáltal.
Fényviszonyok
Elsődleges, hogy a gyerekszoba világos legyen. Ha keleti fekvésű nagyon fontos a függöny, sötétítő, roló. Nyugodt, meleg tónusokat használjunk sötétítő gyanánt. Olyan anyagot válasszunk, hogy a fényt szűrje meg, de a levegőt ne fogja vissza.
A mesterséges fény legyen tompított, az arccal felfele fekvő kisgyereknek túlságosan erős a több égős csillár. Inkább a helyi fényforrások javasoltak, vagy olyan lámpaernyő használata, ami megszűri a fenti fényforrást.
Ne zsúfoljuk tele a gyerekszobát játékokkal. A gyerekeknek idő kell, hogy egy-egy tárgyat, játékot felfedezzenek. Ugyanakkor fontos, hogy legyenek játéktárgyak látható helyen, hogy a gyerek figyelmét felkeltsék. Csak a zsúfoltságot kerüljük. Ehhez hasznosak a játéktároló dobozok, tárolók.
Változások a gyerekszobában
Ne változtassuk hirtelen a gyerekszoba berendezését. Stresszkeltő lehet a gyereknek. A falszín változtatása, a régi megszokott dolgok hiánya negatív hatást válthat ki a gyerekből. A változtatásokat közösen kell elvégezni a gyerek bevonásával és fokozatosan.
Dolgozószoba gyerekeknek
Munkaterep: 3-4 éves gyereknek fontos hogy legyen kicsi asztaluk és székük, ahol "dolgozhatnak". Ennek megvilágítása, hasonlóan a felnőtt munkaasztalokhoz élesebb kell legyen. Ebben a korban már lehet színekkel dekorálni a szoba falát, a függönyt, bútorokat. Ez lehet hétvégi közös családi tevékenység is és fontos, hogy a gyerek munkái is megjelenjenek a szobában (rajzok, festmények).
|