Az ezredfordulig a hagyomnyos csaldmodell szmos vlsgot lt meg az elmlt vtizedekben. De jra s jra fellkerekedett a jzan sz, s a divatok, a mozgalmak, a trendek elmltval ismt a bevlt csaldforma vette t a fszerepet, s napjainkig a magas vlsi arnyok ellenre is kikezdhetetlennek tnt a tekintly mkdse.
Az j vezred kszbn azonban minden eddiginl nagyobb veszly fenyeget: a felnvekv kamaszok letformja, gondolkodsmdja, kvetend pldakpeik, erklcsi normik egyre inkbb eltrnek a szleiktl,s a hagyomnyos "irnytk" /szl, iskola, tmegszervezetek/ szerept is mindinkbb a mdia, a haveri kr s a reklm vesz t.
Csaldi tzfszkek
Az tvenes-hatvanas vekben, a kezdd nagy kamaszlzadsok idejn is mg az volt a jellemz, hogy a serdlk zrt kzssgekben, csaldi-, rokoni-, vallsi-, iskolai- mintkat kvetve nttek fel, s egyb sszehasonltsi lehetsgek hjn sokig a szlknek is abszolt tekintlyk volt a gyerekeik eltt.
Napjainkban - gy tnik - ez az letforma, ez az egyttlsi forma mindinkbb a mlt. A gyerekek irnytott vagy irnythat kzssgi lete a minimlisra cskkent, de kzlk mr nagyon sokan - a tlterhelt szlkhz hasonlan - a csaldi otthont is csaknem szllodaknt lakjk. Egyb elfoglaltsgaik miatt szinte csak enni, aludni, tltzni jrnak haza. De ha otthon is tartzkodnak, tbbnyire a tbbi csaldtagtl flrevonulva tltik az idejket.
A felmrsek szerint egyre tbb laksban van a gyerekeknek sajt szobjuk, ahol tanulssal, videzssal, internetezssel, zenehallgatssal, olvasssal tltik az idejket, s a szlkkel, akik "ezerrel hajtanak" alig-alig rintkeznek. Ha valami gondjuk van, azt is inkbb a haverokkal beszlik meg.
A szlk tbbsge egyelre zavarodottan reagl erre a szokatlan viselkedsre, hiszen nemcsak azt ltja, hogy nvekv veszlyek /drogok, AIDS, bnzs/ leselkednek gyermekre, de azt is, hogy rdemben nem tud semmit tenni ellene, mert magzata nem hallgat r. Radsul a szli tekintly nevben sem lphet fel, mert a szli tekintly a mlt.
Sokan a tekintly helyrelltsa rdekben erszakhoz folyamodnak, s a szl - gyerek kztti veszekedsek llandsulnak. Az ilyen "kemnykeds" pedig mg inkbb elmrgesti a csaldon belli ellentteket. A gyereket pedig hazudozsra, csalsra s ms stiklikre knyszertheti.
A gyereknevels tz parancsolata
Szakemberek a vitk, az erszakos fellps helyett a szlknek ms megoldsokat ajnlanak.
l. Fogadja el a gyermekt olyannak, amilyen, ne igyekezzen t a sajt kpmsra formlni!
2. Ne akarja a sajt csaldsait s balsikereit kerl ton - gyermeke kzremkdsvel - krptolni!
3. Nyugodtan cselekedjen az albbi jelmondat alapjn: "A gyerekemnek legyen jobb sorsa, mint amilyen az enym volt." De ne feledje ekzben: nem mindig az a jobb, amit n annak tart!
4. Engedje meg a gyermeknek, hogy nha hibt kvessen el!
5. Sose alkalmazzon erszakot, verst, amikor a gyermeke mr amgy is szksghelyzetben van!
6. rljn, amikor gyermeke sikert aratott, de tartson vele a hullmvlgyek idejn is!
7. Ne tlje el eleve gyermeknek azt a magatartst, amelyet n nem rt meg!
8. Igyekezzk mindig sajt letvel szemlltetni, amit egyszer majd is tovbbadhat gyermeknek! Ne fljen bevallani a sajt hibit sem!
9. Gyermekhez fzd kapcsolata fontosabb, mint brmilyen "teljestmny", amelyet az iskolban vagy msutt elr!
1o. Ha gyermekvel beszlget, ne szmon krjen, ne faggassa, hanem rdekldjn! Hagyja, hogy gyermeke arrl beszljen, ami t foglalkoztatja!
A pofon nem segt
Nagyon sok csaldban azonban ezeket a tancsokat nem veszik figyelembe, s - tbbek kztt ez is dnten szerepet jtszik abban, hogy az egyre inkbb terjed ifjsgi bnzs htterben szinte minden esetben kommunikcira kptelen, sztesett csaldok llnak. A szlk nem tudjk, vagy nem akarjk megrteni gyermekk j ignyeit, letvitelt, gondolkodsmdjt, s ideges, trelmetlen reakciikkal mg inkbb "elvadtjk", nem ritkn eltasztjk maguktl a gyerekeiket.
Az ilyen konfliktusok utn a btrabbak a haveri krben keresnek "megrtst", de nagyon sokan otthon, magukba zrkzva "tntetnek" a szli nkny ellen.
A legjabb kutatsok szerint a szli nevelsnek sokkal kisebb befolysa van a gyerekekre, mint azt gondoltk! St, akadnak olyan pszicholgusok, akik egyenesen azt lltjk, hogy a mai csaldmodellekben a szlk akr kicserlhetk is lehetnnek!
Az llts legharcosabb kpviselje, Judith Rich Harris pszicholgus, aki szerint napjainkban tlrtkeljk a szlk befolyst a gyerekek szemlyisgre, viselkedsre. Harris szerint a fiatalok letben egyrszt a bartok, az iskolai osztlytrsak, az un. "utcasarki trsadalom", msrszt az rkltt gnek jtsszk a fszerepet.
Az rkltt gnek szerepe
A pszicholgus szerint az ezredfordul egyik - a jvre nzve trsadalmi szempontbl dnt fejlemnye, hogy a szlk szerepe gyakorlatilag a nemi aktus utn lezrul, s egyre inkbb elhanyagolhatv vlik. Harris meghkkent kijelentst David Rowe magatarts-kutat is megersti, aki genetika s szocializci cm knyvben azt rja: "A csaldi krnyezet befolysa a gyermek fejldsre lnyegesen kisebb, mint azt sok ember gondoln."
Harris s Rowe llspontjt termszetesen vilgszerte risi felhborods ksri, tziseiket nagyon sokan vitatjk, de a tudomnyos kutatsok egyre tbb elgondolkodtat eredmnnyel szolglnak.
gy pldul olyan egypetj ikrek krben vgeztek felmrseket, akiket szletsk utn sztvlasztottak, s eltr csaldi krnyezetben nevelkedtek fel. A kutatk azt feltteleztk, hogy a testvrek alapveten klnbzni fognak. Ezzel szemben megdbbent hasonlsgokat talltak a viselkedskben, az zlskben, a gondolkodsmdjukban, az intelligencijukban. Vagyis, esetkben az rkltt genetikai kd, s nem a krnyezet, a neveltets, stb. bizonyult dominnsnak.
Egy msik ksrletben azonos csaldi krnyezetben nevelkedett ikreket vizsgltak, akiknek viszont eltr volt a barti krk, az iskolai krnyezetk. Kiderlt, hogy az viselkedskre, rtktletkre, szoksaikra, nyelvhasznlatukra, stb. dnten rnyomta a blyegt az a mili, ahol az otthonon kvli idejket eltltttk. gy otthon azokkal a szlkkel, akik nem fogadtk el ezeket a "kls normkat", llandan konfliktusban ltek, azokkal viszont, akik tudomsul vettk, hogy az otthonnak immr az utca, a haveri kr "diktl", a fiatalok egszen jl kijttek.
A "piszkos anyagiak" befolysa
Mindezek alapjn egyes kutatk arra a kvetkeztetsre jutottak, hogy a nyitott, modern, fogyaszti trsadalomban a hagyomnyos csaldmodell mr nem mkdik, s nem is mkdhet - konfliktusok nlkl.
Szakvlemnyek szerint egyedl az anyagi fggsg szab nmi gtat a gyerekek pszicholgiai s konzumterrorjnak, amellyel szemben a szlk - egyelre - vdtelenek. S hogy mennyire aktulis ez a problma bizonytja, hogy a Gtat kell szabni a gyerekeknek cm knyvet vilgszerte millis pldnyszmban kapkodtk el a tancstalan szlk.
Nem kell hozz nagy jstehetsg, hogy a tabudntget m Magyarorszgon is bestseller volna! Az ms krds, hogy a jelensg lersn s elemzsn tl a szerznek nincs csodareceptje a problma megoldsra. Ez mr valban az j vezred egyik nagy kihvsa lesz. |