A kellemes megjelenést minden korban a jó közérzet és az egészség jelének tartották. Ennek pedig fontos feltétele a helyes bőrápolás. Így őrizhetjük meg szépnek, egészségesnek bőrünket, amit nap mint nap rengeteg veszély fenyeget.
Ahhoz, hogy a bőr természetes önvédelmét -kívülről és belülről- megerősíthessük, meg kell ismerni ezeket a veszélyeket. Fájdalomérzetet válthat ki, ha a bőr felületi rétegét megsértjük, ha túlságosan hideg vagy forró hatásnak tesszük ki, vagy ártalmas kémiai hatású anyagot használunk. A gyulladásban lévő bőr is sok kellemetlenséget okoz. Gondoljunk arra, hogy nem maradunk örökké fiatalok. Arcunk rendszeres ápolását fiatal korban kell elkezdeni. Nem mindegy, hány éves korban jelennek meg szemünk körül az első apró ráncok. Erre minden nőnek előre kell gondolni.
Miképp működik a bőrünk?
- mint az antenna- rendkívül érzékeny fájdalomra, hidegre, melegre, simogatásra.
- mint a szűrő - szűri a fényt, a sugárzást, idegen anyagokat.
- mint a párna - véd az ütéstől, nyomástól, súrlódástól.
- mint egy raktár - zsírt, vizet és tápanyagokat tárol.
- mint a tükör - mutatja a testi-lelki kiegyensúlyozottságunkat, de a kóros zavarokat is.
- mint egy pajzs - savköpenyével véd a baktériumok, vírusok ellen.
- mint a hőfokszabályozó - állandó hőmérsékleten tartja testünket.
Mitől változik a bőrünk?
Az évszakok, a környezet, a hormonok, a testi-lelki feltételek befolyásolják bőrünk állapotát.
Szeles, őszi napokon, hideg télidőben, túlfűtött száraz levegőjű szobában másra van szüksége a bőrnek, mint langyos tavaszi napsütésben. Az arcápolást nem lehet letudni azzal, hogy többé-kevésbé oda sem figyelve, automatikusan bekrémezzük magunkat, anélkül, hogy alaposabban megvizsgálnánk, milyen állapotban van a bőrünk. 20 éves kor után már rendszeresen használjunk kevés zsíros krémet éjszakára.
A fűtés okozta bőrfelület kiszáradását megakadályozhatjuk, ha növeljük a levegő páratartalmát a lakószobában. Tegyünk nedves törölközőt a fűtőtestre. Ez a módszer nemcsak a bőrünket kíméli, hanem a nyálkahártyákat sem hagyja kiszáradni.
A bőrápolás alapja a a bőr tisztítása
A rendszeres gondos és a bőr jellegéhez alkalmazkodó tisztítás a korszerű bőrápolás legfontosabb művelete. De mikor, hogyan és mivel végezzük? Erre csak akkor felelhetünk, ha eleget tudunk bőrünkről, érzékenységéről, a bőrünkre kerülő szennyeződésekről - de az sem mellékes, hogy arcunkról vagy egyéb testrészünk bőréről van szó. Ma már tudjuk, hogy a rosszul megválasztott tisztítási módszer sokat árt a bőrnek, igen sok irritáció innen ered.
Az arc tisztítása
A városi ember arcát a szennyezett levegő miatt nap mint nap sok káros, vegyi hatás éri, amitől alaposan meg kell tisztítani. De le kell szedni róla a make-up-ot, púdert, szemfestéket is.
Az arctisztítást kímélő anyagokkal végezzük. Életmódunk, környezetünk hatására bőrünk pár generáció alatt érzékenyebbé vált, és a modern szennyeződések sem tűnnek el a bőrről egyszerű tiszta vizes lemosással.
Normális, egészséges, fiatal bőr elviseli a szappanos lemosást is. De lehetőleg babaszappant használjunk, mert nincs benne illatosító- és szagtalanító anyag. Fontos, hogy beszappanozás után a habot gondosan leöblítsük, különben lúgos mészfátyol marad a bőrön. Gondoljunk arra, hogy a felületaktív anyagok is zsírt vonnak el a bőrtől. A száraz bőrűek ezekkel is óvatosan bánjanak. A száraz bőrt mindig hideg, vagy langyos vízzel mossuk le. Fontos szabály, hogy a bőrünket óvatosan tisztítsuk enyhe, neki megfelelő pH-értékű szerrel, ne gyakrabban, mint ahogy a bőr megkívánja, de olyan alaposan és kíméletesen, amennyire csak lehet. Szappanos lemosás után előfordul, hogy a bőr feszül, piros foltok keletkeznek rajta, hámlik: minden komolyabb bőrártalom ezekkel a tünetekkel kezdődik, ezért az érzékeny bőrűek számára a szappan helyett a lemosótejek, zselék sokkal megfelelőbb arctisztító szerek. Az arclemosó tejek sokféle összetételben készülnek, a száraz érzékeny, erősen igénybe vett bőr számára. Zsírtartalma különböző. Óvakodjunk az alkoholtartalmú arcvizektől, mert szárító hatásuk miatt ingerlik az amúgy is száraz bőrt.
Házilag elkészíthető arctisztító szerek:
- száraz bőrre
orbáncfű tisztítóolaj
50 gramm orbáncfűolaj
40 gramm szőlőmagolaj
80 gramm Tween 80
A zsíros alkotórészeket jól összekeverjük az emulgeátorral /Tween 80/, összerázzuk és
letisztítjuk vele a száraz arcbőrt.
- zsíros bőrre
mezei zsurló arclemosó tej
30 gramm mezeizsurló forrázat
20 gramm hamamelis-víz
60 gramm búzacsíraolaj
5 gramm kakaóvaj
10 csepp tween 80
a vizes komponenseket /zsurlótea, hamamelis-víz/ a zsírosakkal /búzacsíraolaj, kakaóvaj/ és az emulgátorral jól összekeverjük, összerázzuk és lemossuk vele a tisztátalan zsíros arcbőrt.
- minden bőrtípusra
avokádó tisztítótej
1 evőkanál méz
0.5 teáskanál tej
1 csésze rózsavíz
A rózsavizet megmelegítjük, és minden alkotórészt alaposan elkeverünk benne. Elkészítése nem vesz igénybe 5 percnél többet.
Az arcpakolás felüdülés!
Heti 1-2 alkalomnál gyakrabban ne végezzünk arcpakolást, mert a túl gyakori kezelés fellazítja a sejtszerkezeteket, így a hatás még káros is lehet. Pakolás után mindig gondosan öblítsük le az arcunkat és frissítsük fel arcvízzel. A kezelést hidratáló vagy zsíros krémmel fejezzük be a napszaknak és a bőr állagának megfelelően.
Minden arcpakolásnak - akár készen vásároljuk, akár magunk készítjük - az a célja, hogy a bőrt tisztítsa, frissítse, feszessé tegye és megnyugtassa.
Az élelmiszer alapanyagú arcpakolás már akkor a házi szépségápolás egyik fontos kelléke volt, amikor a természetes kozmetikai újrafelfedezése még el sem kezdődött.
Az arcpakolást mindig a gondosan megtisztított arcra és nyakra visszük fel, kihagyva a szem környékét, és húsz-harminc percig hagyjuk rajta. A megszáradt vagy nedvesen maradt pakolást langyos vízzel alaposan mossuk le, majd hideg, frissítő öblítéssel üdítsük, frissítsük fel arcbőrünket.
Arcpakolások
Próbáljuk ki, melyik arcpakolás tesz jót a bőrünknek, melyik felel meg bőrtípusunknak.
Nyugtató és ápoló méz-túró pakolás
2 evőkanál méz
1 evőkanál túró
A mézet vízfürdőben kissé melegítsük fel / kb. 25-30 fokra/, hogy folyósabb legyen, majd keverjük el a túróval.
Tisztító és vérellátást javító napraforgó pakolás
1 marék hámozott napraforgómag
1 evőkanál mandulaolaj
1 evőkanál méz
A napraforgómagot őröljük meg. A mézet melegítsük fel vízfürdőben, és keverjük el a mandulaolajjal. Az alapanyagokat keverjük össze, vízfürdőben melegítsük fel, és azonnal használjuk fel.
Érzékeny, száraz bőrre földimogyoró - méz pakolás
2 evőkanál földimogyoró olaj
1/2 evőkanál méz
1 tojássárgája
néhány csepp citromlé
Az olajat melegítsük fel. Kézzel vagy gépi keverővel keverjük bele a tojássárgáját, a mézet és a citromlét.
Zsíros bőrre élesztőpakolás
1/2 kocka élesztő
4 evőkanál tej
A tejet óvatosan melegítsük fel, adjuk hozzá az élesztőt, és az egészet keverjük péppé.
Zsíros bőrre feszítő hatású frissítő zabpehelypakolás
100 gramm zabpehely
1 citrom
1 tojásfehérje
a hozzávalókat keverjük össze péppé, kenjük az arcunkra, és 10 percig hagyjuk rajta.
Fáradt bőrre egyszerű frissítő pakolás
1 pohár joghurt
5 csepp citromlé
Keverjük össze az alapanyagokat. Joghurt helyett 20 százalékos zsírtartalmú friss túró is megfelel.
Irritált, kipirosodott bőrre kamilla-agyagföld pakolás
1 kis csésze erős kamillatea
2 evőkanál agyagföld /Bolus alba néven kapható a gyógyszertárakban/ A masszát kenjük az arcunkra, majd takarjuk le nedves vászonruhával. 15 percig hagyjuk hatni.
|