A csszrmetszsrl, mint a szls egyik lehetsges vlfajrl mr sokan, sokflt rtak s mondtak, de keveset olvashattunk errl a tmrl a szletend baba nzpontjbl.
Ki dnt? Vannak elkerlhetetlen esetek, amikor a baba termszetes ton nem kpes megszletni, ilyenkor a ngygysz mrlegel s dnt, hogyan vezeti le a szlst. Gyakori, hogy a mamk krik a csszrmetszst, akkor is, ha az nem indokolt, mert gy gondoljk, hogy az a babnak is, nekik is fjdalom-mentesebb s egyszerbb.
Nem ktelez szenvedni A csszr fjdalommentessgnek szembelltsa a vajds knjaival mr csak azrt is sntt, mert manapsg a krhzak tbbsgben lehet epidurlis fjdalomcsillaptst krni vajds kzben, illetve szabadon vlaszthat olyan krhz, ahol nagy gyakorlattal rendelkeznek ezen a terleten. A mamk sokszor gy rzik, a babnak kellemesebb megszletnie, pldul nem kerlhet oxignhinyos llapotba, ha csak egyszeren kiemelik az anyamhbl s nem kell aktvan kzremkdnie sajt vilgra jttben. Ezek az elgondolsok ltalban helytelenek.
A kzds haszna A vajds s szls kzben a mh sszehzdsai s a szlcsatornn val thalads hatsra a magzatban kifejezetten erre a clra kialakult mirigyekbl (paraganglionok) olyan hormon szabadul fel, ami az letfontossg szervek vrelltst megnveli. A hormon termelst a gyermekben a mh sszehzdsai ltal teremtett szorongatott helyzet vltja ki. gy alkalmazkodik a szervezet az j s szokatlan krlmnyekhez. (A paraganglionok a csecsemkor sorn felszvdnak, nincs tbb szksg rjuk.) Ezt a folyamatot az utbbi vtizedekben ismerte fel az orvostudomny. Csszrmetszs utn, mivel a baba nem prseldik keresztl a szlcsatornn, gyakoribbak a lgzsi nehzsgek - br komoly problma azrt manapsg mr ritkn fordul el -, ezen kvl szmolni kell a mtt alatt kapott gygyszerek babra gyakorolt hatsval is. A csszrmetszsek szmnak megsokszorozdsa nem cskkentette az oxignhinyra visszavezethet idegrendszeri krosodsok arnyt a kisbabknl. Valsznleg azrt, mert ezek a krosodsok tbbnyire nem a szls s a vajds sorn, hanem korbban keletkeznek. A magzati hallozs a csszrmetszsek szmnak emelkedsvel prhuzamosan cskkent, de a kt dolog csak rszben van egymssal ok-okozati sszefggsben, ebben ugyanis a j terhesgondozsnak s jszltt-elltsnak taln mg nagyobb szerepe van. Az anyk elhallozsa viszont 3-7-szer magasabb csszrmetszs esetn, mint a termszetes szlseknl, a biztonsgos altats, a krhzi ellts magas sznvonala, a vrtmleszts lehetsge s az antibiotikumok ellenre is. Csszrmetszs szakmailag csak akkor indokolt, ha a hvelyi szls kockzata nagyobb vagy kzel azonos, mint a csszrmetszs. Ezrt pusztn az anya krsre, figyelembe vve a szakmai, etikai szempontokat, az orvosok minden egyb ok nlkl, nem vgeznek csszrmetszst.
Bakterolgiai vonatkozsok Bakterolgiai szempontbl is klnbsg van a hvelyi s a csszrmetszses szls kztt. Az emberi emls az anya vgblnylshoz kzeli nylson keresztl jn vilgra. Ez szinte garancia arra, hogy az jszltt, de fknt az emsztrendszere szinte azonnal megfertzdjn egy csom szmra ismers, bartsgos baktriummal, amellyel az anya rendelkezik. A csszrmetszssel szletett kisbaba gykeresen ms mdon lp be a krokozk vilgba. egy mt steril vilgba szletik, elbb tallkozik a krhzi leveg s a szemlyzet ltal tadott mikrobkkal. Mivel csszrmetszs utn a szoptats nehezebb, ezrt kevsb valszn, hogy a baba megtallja az anyamellet s megkaphatja a korai kolosztrumot, amely specifikus antitesteket (IgA) s ms vdanyagokat tartalmaz. Ezek miatt az okok a csszrmetszssel szletett baba blflrja ms, mint amilyen az lettani szls utn lenne. Nmet kutatk lltjk, hogy a csszrmetszssel vilgra jtt csecsemk gyakrabban szenvednek telallergiban, hasmensben letk els 12 hnapja alatt. A csszrmetszs lehet j s szksgszer, s a hvelyi szls is vlhat rossz s szksgtelen lmnny. De a j szlets- s szlslmny hinya a magzatnak s az anynak egyarnt trauma. |