Ne érezd sorscsapásnak, ha esetleg egy-két domborulattal több van rajtad, mint a divatmodelleken. Inkább olvasd el, mit-mivel-hogyan - CSAK KÖRTÉKNEK!
Ha körte, akkor A-sziluett! A váll és derék vonalához a csípő aránytalanul széles. A mellkas lehet lapos is, a derék pedig karcsú. Körte alakú például a zörgő csontú Kate Moss és a világszép Claudia Shiffer is. Jó, ha tudjuk, hogy van némi különbség a karcsú (zsenge) és a terebélyes (már érett) körték divatja közt. Az utóbbiak ugyanis csak szűk határok közt mozoghatnak. Egyes körték nádszálkarcsú korukban szinte semmiben nem térnek el az ideálisnak kikiáltott "homokóra alkattól" - csupán csak annyiban, hogy csípőtájékon (a combok külső részén) bricsesznadrághoz hasonlatos, kidudorodó zsírpárnácskákat viselnek. Ezek aztán később tekintélyes méretűvé duzzadhatnak! (Vigyázat, narancsbőr veszély: hajlamosak a narancsbőr kialakulására!)
Alapszabály "Lefaragni" a csípőből! Tehát öltözködésnél mindig a felsőrész legyen a világosabb, a feltűnőbb, a bonyolultabb szabásvonalú.
Kabát, blézer
Valamennyi hossz engedélyezett, ha karcsúsított és válltöméssel ellátott. Csak így közelíthetünk az ideális X-vonalhoz, tehát hogy a váll és a csípő egy vonalba kerüljön. Vigyázat! Bizonyos csípőszélesség felett már nem ragaszkodhatunk az X sziluetthez (és az ellensúlyozásként használt hatalmas válltömőkhöz), hacsak nem akarunk úgy kinézni, mint egy rögbijátékos. Inkább válasszuk az A-vonalú "postáskabát" fazont, amely ápol és eltakar. Yves Saint Lauren vitte sikerre az említett darabot az 50-es években. Hossza változó, érhet bokáig is, de a csípőt feltétlenül takarja! A "zsenge" körték megfelelő divatja még a spancer (derékig érő kabátka). Ne legyen lebegő, tehát túl bő, mert így a széles csípőre helyezi a hangsúlyt - ellenben kövesse a karcsú derekat! Ugyanez vonatkozik a derékig érő mellényre is. A derékban vágott kabátkákon a derékvonal alatt szerepelhet a "seszli": egy lefelé bővülő, esetenként loknis, csípőt takaró rész.
Felsőrészek Deréktól felfelé legyenek hangsúlyosak! Tereljék magukra a figyelmet! Bátran játszhatunk a színekkel és a formákkal!
Minták A felsőrészek mintái legyenek nagy léptékűek és feltűnőek. Választhatunk romantikus "rózsakertet", cyber-rombuszokat Vasarelly- módra vagy decens szivárványmintát. A felsőrészek készülhetnek plasztikus felületű, vastagabb kelméből: buklé, piké, zsakárszövet, gyűrt, bordázott kötött anyagok. A mellvonal "dúsítására" használható a kelme ráncolása, darázsolása, legyezőszerű lerakása. A felsőrészeket hangsúlyozhatjuk még prémgallérral, zsabóval, fodrokkal, csipkebetéttel, változatos gallér-és zsebmegoldásokkal, aplikációkkal és hímzéssel. A feltűnő részletek a nyak, a váll, a hát, a kar és a mellkasi részre kívánkoznak. Ha éppen divatban van, akkor viselhetünk óriási barokk gallért, puffos vagy sonkaujjat, ejtett vállat, raglán- és japánujjat.
Nyak A lehetőségek végtelen tárházából választhatunk! Figyelemfelkeltő az idén ismét divatos csónaknyak - főleg, ha a kelme vízesésszerűen "aláomlik". Választhatunk asszimetrikus formát is. Tekergethetjük a pántokat keresztül-kasul: ahogy tetszik! Vághatunk "ablakot" is a pólónkra és felfedhetjük hátunk, hasunk, dekoltázsunk szépségét (ha csakugyan szépséges). A teltebb körték az A- és H-vonalú tunikát válasszák! Több áttetsző réteg egymás fölött - idén tuti siker!
Ruhák Az I-vonal a körtéknél kizárva! Szélesít! Az X már szabad, de csak a vékonyaknak! Az A-vonal a kívánatos - főképp, ha már túl vagyunk 40-es konfekcióméreten. Az "empír" vonalvezetés (mell alatt vágott) legyen főszereplő, mert nőies és palástol. Változatos formákban létezik, a "baby-doll"-tól a napóleoni korszak stílusjegyeit viselő ruhácskákig.
Szoknya Deréktól csípőig feltétlenül kövesse a test vonalát - csípőtől lefelé pedig bővüljön! Még az egyébként vékony körte lányok se viseljenek egyenes vonalú, testre tapadó minit (szélesít), hanem A-vonalút (legyen az "banánszoknya", lapszoknya, rakott vagy zsebes military). Az egyenes vonalú maxiszoknya már megengedett, de csípőt takaró, laza felsőrésszel. A túl széles csípőjű körték inkább mondjanak le az egyenes "henger" szoknyáról, mert csakugyan hengernek tűnnének benne! Nekik inkább a térdtől, illetve csípőtől loknis harangszoknya, az A-vonalú szoknya és a "tányérszoknya" az ajánlott. A 6 vagy 8 részből összeállított harangszoknya gerezdjei lehetnek más-más textíliából. Körtéknek ajánlott a 3 vízszintes rétegből álló, fokozatosan lefelé bővülő szoknya is. Mindegyik szoknya elképzelhető (elől, hátul, oldalt) végig gombos változatban is.
Nadrág Csípőn, hasi tájékon legyen passzentos, de kényelmes. Semmiképp sem lehet ráncolt vagy rakott elejű! Szára lehet egyenes, enyhén trapéz vagy Marlene Dietrich-stílusú. A bricsesz- vagy lovaglónadrág kihasználja az alkati hátrányt (széles csípő) és egyben palástolja. Kerülendő a répanadrág: tehát a felül bő, alul szűkülő fazon! Még a vékonyka lányok is felejtsék el a csípőnadrágot! Ne azt hangsúlyozzák, amit nem kéne! A capri- és trapéznadrágot is magasított derékkal viseljék! A fönt és lent madzagos fitness "nacik" helyes választásnak bizonyulnak.
Tilos zóna A már említetteken kívül tilos még: - a feszes cicanadrág csípőtakarás nélkül - az I-vonalú ruha (mini, maxi - egyre megy!) - a tréningruhák csípőn ráncolt dzsekije, mert úgy néznénk ki benne, mint egy Michelin-gumibaba a kamionok tetején. Ugyanez vonatkozik a csípőn megkötött pulcsikra is! |