A gyerekszoba berendezse kompliklt feladat. Ez a helyisg laks a laksban, egyszerre nappali, hl, ltz, dolgoz s trol, prhuzamosan tbb gyereknek is otthont ad, a csecsemkortl az rettsgiig szolglva lakit. Alapvonsai a biztonsg, a vltozatossg, az ingergazdagsg, a kreativitsra serkent btorok jelenlte.
A gyerekszobt idelis esetben a dli–dlkeleti, vagy a dlnyugati oldalon helyezzk el. Ha tehetjk, ne a legkisebb helyisg legyen a gyerek, mert gy hiba van szobja, birtokba veszi az egsz lakst.
A csecsem szobjban fontos, hogy minden kznl legyen!
A csecsem mg nem ignyel bonyolult dsztseket, st 1-2 vig nagy teret sem. A nagyobb babt engedjk beleszlni szobja berendezsbe. Szksg lesz jtszterletre, trolkra (kosarak, dobozok, polcok, fikok), bvthet, alakthat s mobil berendezsi trgyakra. Lnyeg, hogy idtll, moshat, ellenll kiegsztket vegynk. Mivel az aprbb trgyak ltalban tarkk, a f berendezsek egysznek s pasztellek legyenek. Nagy gondot okoz, hogy amint n a gyerek, egyre tbb funkcionlis btorra van szksge, s felled benne az igny a trgyak felhalmozsa irnt is. Az ovisbtorokkal a kisiskols idszakban mg elboldogulhat, de tz ves kor krl szinte teljes szobatalaktsra kell szmtani.
A csecsemket elhelyezhetjk egy ideig a felnttek hljban is, gipszkartonnal, fggnnyel vagy derkfallal elhatrolva. A fekhely ne lljon az ablak kzelben, a legmegfelelbb helye egy vdett sarok-ban van. Lehetsg szerint llthat fejmagassg gyat vlasszunk, gy ha 1-2 centivel megemeljk a vgt a baba fejnl, knnyebben bfizik alvs kzben.
A rcsok kz fzhetnk textilcskokat, tehetnk baldachint is az gy fl, mindkett megvja a babt a rovaroktl. A pelenkzt gy helyezzk el, hogy kzel legyen a trlkend, a pelenka, a vatta, a krm, a hintpor. A szoptatshoz knyelmes fotelra van szksg. A ruhatrol fix, a jtktrol lehetleg mobil legyen.
Fontos az ingergazdag krnyezet
Amg ovis a gyerek, kis btorokat helyezznk a szobjba, hisz pszicholgiai tesztek szerint a kicsik nyomasztnak rzik a nagy trgyakat. Az emeletes ggyal sok helyet megtakarthatunk, de lehet, hogy az alul alv gyermek nem szereti. Elrelt szl rumliszobnak rendezi be az ovisok terept: bvhelyekkel, moshat sznyegekkel, lemoshat taptval, trhetetlen manyag btorokkal. A fikgombok, fogantyk legyenek nagyok, hogy knnyen meg tudjk fogni, dobjunk lprnkat, babzskokat a fldre. A padlsznyeg knyelmes, de a csszsgtolt darabsznyeget knnyebb mosni, s megszabadtani az atkktl. Ltezik mr antiallergn, antisztatikus paprsznyeg is, amely moshat is, egyetlen htrnya, hogy horribilis sszegbe kerl.
Az lnk sznek csbtanak a jtkra
A kicsik kalandnak tekintik, ha galrin lakhatnak, de lvezik a dobogt, bordsfalat, baldachinos gyat, a fnyjtkokat, s a fluoreszkl taptkat is. A sznes, vidm sznyegek csbtanak a hancrozsra, a harsny sznek j hatsak. A fal legyen sznes, lemoshat, s clszer, ha egy kijellt szakaszn a gyerek kedvre garzdlkodhat: felragasztott fehr paprra vagy taptra brmikor firklhat, s ezt szksg esetn cserlhetjk. J tlet, ha a gyerek alkotsainak kln helyet biztostunk egy falitbln.
Iskolskor eltt ne tegynk lmpt az asztalra, mert leveri. A lpcsre, ablakra, ajtra rakjunk biztonsgi rcsot, az ablak alatt ne legyen btor, mert arra felmszva kieshet a pici. A konnektorokba helyezznk biztonsgi dugt, s legyen a szobban fstjelz, babarz. A lmpra is tegynk vdrcsot, hogy a gyerek ne nylhasson a forr krthez. A sznyeg al ragasszunk csszsgtlt, s ne tekeregjenek szabadon elektromos vezetkek. Az les sarkokat fedjk le gumi vdvel, az ajtn legyen tkz, hogy a gyerek ne csukhassa oda a kezt.
Az iskolsok szobjban egyszerre kell kialaktani a jtsz- s tanulhelyet. A kicsik szeretnek egytt lenni, lvezik a kzs szobt, de 12-13 ves kortl mr az egynemeket is j szeparlni. Ha elg nagy a szoba, tehetnk bele minikanapt a vendgsgben ott alv bartoknak. Tinikorig nem a btor minsge, vagy praktikuma, inkbb annak szne s mintja a fontos. Brmilyen korrl is van sz, mi szlk dntnk, de ne hagyjuk figyelmen kvl a gyerek ignyeit, mert csak abban a szobban fogja otthon rezni magt, ami valban kedvre val.
|