Annak rdekben, hogy jobban megrtsd, hogyan tudod kellemesebb tenni az elalvst s magt az alvst a magad s a gyermeked szmra is, me az alvs nhny fontos alapelve, amelyet minden j szlnek fontos megrtenie.
1. Hogyan alszanak a felnttek?
A legtbb felntt - miutn tltztt az alvshoz -, klnbz ritulkkal segti magt abban, hogy az alvshoz szksges nyugodt llapotba kerljn: olvas, zent hallgat, tvt nz vagy szeretkezik. Amint elalszol, a felsbb agyi kzpontjaid pihenni kezdenek, s a non-REM-nek nevezett mly lomba kerlsz (non-REM: non rapid eye movement, vagyis nem gyors szemmozgs); ezt a szakaszt nyugodt alvsnak is nevezik. Az elmd s a tested ebben a szakaszban a legnyugodtabb. A tested nyugodt, a lgzsed mly s egyenletes, az izmaid ernyedtek, teljessggel ellazult vagy. Krlbell msfl ra mly alvs utn az agyad elkezd „bredezni" s munkhoz lt; Te pedig tkerlsz a mly alvsbl a knny vagy aktv alvsba, melyet gyors szemmozgsok jellemeznek, ezrt nevezik REM-alvsnak. Ebben a szakaszban a szem mozog a szemhj alatt, jelezve, hogy az agy mkdik. lmodsz, mozgoldsz, megfordulsz, st, mg a takardat is elrendezheted anlkl, hogy teljesen felbrednl. Az alvsnak ebben a szakaszban trtnhet meg az, hogy teljesen felbredsz, hogy kimenj a mosdba, majd visszamsz az gyba, s azonnal mly lomba merlsz. A knny s a mly lom vltakoz ciklusai ktrnknt ismtldnek az jszaka folyamn, gy egy tlagos felntt hat rt tlt nyugodt s kettt aktv alvsban. Vagyis senki nem alszik mlyen egsz jjel, mg akkor sem, ha gy rzi.
2. Hogyan alszanak el a csecsemk?
Ringatod a babdat, stlgatsz vele vagy megszoptatod, mikzben a babnak le-lecsukdik a szeme, s elszunnyad a karjaidban. Szemt teljesen becsukja, de a szemhja tovbbra is mozog s a lgzse mg rendszertelen. A keze s a tagjai mg feszesek, riadtan felshajthat s arcn mosoly suhanhat t, amit alvsi vigyornak hvnak. Akr remegs-szer szop mozgsokat is vgezhet. Abban a pillanatban, ahogy „alv" gyermekedet beteszed a rcsos gyba, s megprblsz csndben elosonni, a baba flbred s sr. Most prbld meg ismt vgigcsinlni a bevlt esti ritult, de ezttal folytasd hosszabban (kb. 20 perccel tovbb)! szre fogod venni, hogy a baba grimaszolsa s mozgoldsa megsznik, lgzse egyenletess vlik s elmlyl, izmai elernyednek. klbe szortott kezt kinyitja, karja s tagjai slytalanul lgnak. A csecsem most mr mlyebb lomban van, most mr leteheted s elosonhatsz abban a kielgt tudatban, hogy gyermeked vgre knyelmesen pihen.
Az jszakai szli gondoskods els leckje: A csecsemknek szli segtsgre van szksgk az elalvshoz, nem arra, hogy egyszeren letegyk ket aludni. Nhny kisbabt le lehet tenni, amikor mr ellmosodott, de mg bren van, s magtl elalszik, mg msoknak szli segtsg: dajkls, szoptats kell az elalvshoz.
Ennek az az oka, hogy mg a felnttek tbbnyire azonnal kpesek mly lomba merlni, addig a csecsemk az els hnapokban elszr knny lomba kerlnek. Hsz perc vagy mg hosszabb id mlva lpnek fokozatosan a mly lom fzisba, amelybl nem knny ket felrzni. Taln Te is tapasztaltad, hogy ha gyorsan be akarod tenni a babt az gyba, amikor mg a kezdeti knny lom-peridusban van, akkor ltalban felbred. Sok szl mondja nekem: „Az n gyerekemnek teljesen el kell aludnia ahhoz, hogy le tudjam tenni". A ksbbi hnapokban a kisbabk egy rsze egyre gyorsabban jut a mly lom fzisba, kihagyva a hossz knny lomszakaszt. Tanuld meg felismerni gyermeked alvsi peridusait! Vrd meg, amg a baba mly lomba merl, mieltt tvinnd t egyik alvhelyrl a msikra, pldul a Te gyadbl a kisgyba, vagy az autslsbl a kisgyba vagy az gyba!
3. A csecsemknek a felntteknl rvidebb alvsi peridusaik vannak.
llj oda alv gyermeked mell, s figyeld, ahogyan alszik! Krlbell egy rval azutn hogy elaludt, elkezd mozgoldni, kicsit nyszrg, szemhja remeg, arcizmai grimaszolnak, rendszertelenl llegzik s izmai megfeszlnek. jra a knny lom szakaszba lp. A mly lombl a knny lomba val lps kritikus idszak, melynek sorn a kisbaba felbred, ha brmilyen kellemetlen krlmny vagy knyelmetlensg - mint pldul az hsg - megzavarja t. Ha a baba nem bred fel, akkor a kvetkez tz percben tmegy a knny lom peridusn, s visszasllyed a mly alvsba. A felnttek alvsi ciklusai (knny lombl mly lomba, majd ismt knnybe) tlagosan 90 percig tartanak. A csecsemk ciklusai ennl rvidebbek, 50-60 percig tartanak, ezrt az jjeli felbreds szempontjbl kritikus periduson rnknt vagy mg annl is gyakrabban tesnek. Amikor gyermeked a knny lom szakaszba lp, breds nlkl tsegtheted t ezen a periduson, ha a kezedet nyugtatan a baba htra helyezed, nekelsz neki egy megnyugtat altatdalt vagy egyszeren csak ott vagy mellette, amennyiben a Te gyadban alszik.
Az jszakai szli gondoskods msodik leckje: Vannak csecsemk, akiknek szksgk van segtsgre a visszaalvshoz.
A csecsemk egy rsze kpes tmenni ezen a kritikus periduson anlkl, hogy felbredne, ill. ha mgis felbred, vissza tudja segteni magt a mly lomba. Msoknak segt kzre, hangra, vagy mellre van szksgk ahhoz, hogy visszasllyedjenek a mly lomba. Az alvsi ciklusok egyedi klnbzsge arra tant minket, hogy az jszakai szli gondoskods egyik clja ppen az, hogy olyan krnyezetet teremtsen a babnak, amely tsegti t az jjeli breds kritikus peridusain, s hozzsegti ahhoz, hogy felbreds nlkl visszatrhessen a mly lomba.
4. A csecsemk nem alszanak olyan mlyen, mint a felnttek.
Nemcsak arrl van sz, hogy hosszabb ideig tart nekik, mire elalszanak s gyakoribbak az jjeli breds szempontjbl kritikus peridusaik, hanem arrl is, hogy ktszer annyi aktv (vagy knny) lmuk van, mint a felntteknek. Els rnzsre ez nem tnik igazsgosnak az egsz napos gyermekgondozsban elfradt szlkkel szemben. Azonban ha figyelembe vesszk, hogy ez a md, ahogyan a csecsemk alszanak - vagy nem alszanak - letfontossg fejldsi elven alapszik, akkor knnyebben megrthetjk a gyermek jszakai szksgleteit, s olyan jszakai gondoskodsi stlust alakthatunk ki, amely inkbb segti, mint srti a baba termszetes alvsi ritmust. Ezen a ponton nem rtek egyet a modern alvstrnerekkel, akik egy sor praktikt s technikt ajnlanak, hogy segtsk a kisbaba minl mlyebb jjeli alvst – s ennek ra, st taln kockzata is van.
5. Az jjeli bredsek a tllst szolgljk.
Az els hnapokban a legnagyobbak csecsemk ignyei, m ezen ignyek kzvettsnek kpessge ilyenkor a legkisebb. Kpzeljnk el egy kisbabt, aki az jszaka legnagyobb rszben mlyen alszik! Nhny alapvet szksglete kielgtetlen marad. Az aprcska babknak aprcska gyomruk van, s az anyatej nagyon gyorsan emsztdik. Ha a csecsemt az hsgrzet nem tudn knnyedn felbreszteni, az az tllse szempontjbl elnytelen lenne. Ha a csecsem orra eldugulna, s nem tudna llegezni, vagy fzna, s melegre lenne szksge, de annyira mlyen aludna, hogy nem lenne kpes jelezni a szksgleteit, akkor a tllse veszlybe kerlne.
Egy dolgot megtanultunk a gyermekorvoslsban eltlttt veink alatt: a csecsemk azrt tesznek gy, ahogyan tesznek, mert gy vannak kitallva. Az alvssal kapcsolatban a kutatk arra jutottak, hogy az aktv alvs a kisbabkat vdi. Kpzeld el, hogy a gyermeked gy aludna, mint egy felntt, vagyis tlnyomrszt mly lomban tlten az jszakt! Csodsan hangzik! Neked, valsznleg, de nem a kisbabnak. Kpzeld el, hogy a babnak melegre, telre vagy levegre volna szksge, de mivel annyira mlyen alszik, kptelen arra, hogy felbredjen, szlelje ezeket a szksgeit s ezeknek megfelelen cselekedjen! A kisbaba jllte veszlybe kerlne. gy tnik, hogy a csecsemk olyan alvsi smval szletnek, amely lehetv teszi szmukra azt, hogy a jlltket fenyeget krlmnyekre vlaszknt felbredhessenek. Hisszk, s a kutats igazolja ezt, hogy a gyakori aktv (REM) alvs szolglja leginkbb a babk fiziolgiai rdekeit a korai hnapokban, amikor a jlltk leginkbb veszlyben forog.
Az jszakai szli gondoskods harmadik leckje: Ha tl hamar arra knyszertnk egy babt, hogy tl mlyen aludjon, az - tllst s fejldst illeten - nem szolglja a legjobb rdekeit. Emiatt az jdonslt szlknek, akiket elbizonytalantottak az alvstrnerek javaslatai, melyek szerint r kell vennik gyermekket az jszaka talvsra, nem kellene ktelessgknek reznik, hogy tl hamar tl hossz s tl mly alvsra brjk kisbabjukat.
6. Az jjeli bredsnek jtkony hatsa van a fejldsre.
Alvskutatk gy gondoljk, hogy a kisbabk „okosabban" alszanak, mint a felnttek. gy vlik, hogy a knny alvs segti az agy fejldst, mert az agy a REM-fzisban nem pihen. Az agyi vrramls valjban majdnem megktszerezdik a REM alvs alatt. (Ez a megnvekedett vrramls klnsen nyilvnval az agynak azon a terletn, mely automatikusan ellenrzi a lgzst.) A REM-alvs alatt a testben megnvekedik bizonyos idegi fehrjk termeldse, melyek az agy ptelemei. Azt gondoljk, hogy az aktv alvs peridusban tanuls is folyik. Az agy arra hasznlja ezt az idt, hogy az beren gyjttt informcikat feldolgozza, elraktrozva azt, ami az egyn hasznra vlik s eldobva, amire nincs szksge. Nhny alvskutat gy vli, hogy a REM-alvs alatt a fejld agy stimullja magt, mikzben hasznos kpzeteket alkot, melyek az rtelmi fejldst mozdtjk el. A knny alvs szakaszban az agy magasabb kzpontjai folyamatosan dolgoznak, mg a mly lom peridusban ezek a magasabb agyi kzpontok kikapcsolnak, s a csecsem alacsonyabb agyi kzpontjai mkdnek. Lehetsges, hogy az agynak ebben az risi tem nvekedsi szakaszban (az els kt letvben a babk agya felnttkori mretnek majdnem hetven szzalkra n) az agynak alvs kzben is tovbb kell mkdnie ahhoz, hogy fejldhessen. rdekes megjegyezni, hogy a koraszltt kisbabk alvsidejknek mg nagyobb rszt (krlbell kilencven szzalkt) tltik REM-alvsban, taln azrt, hogy gyorstsk az agyuk nvekedst. Mint lthat, az letnek az a szakasza, amikor az ember a legtbb idt tlti alvssal, s amikor az agy a legnagyobb temben fejldik, ugyanaz az idszak, amikor a legtbb idt tlti aktv lomban. Egyszer, amikor ppen arrl az elmletrl beszltem, hogy a knny alvs segti a csecsemk agynak fejldst, egy nagyon lnk kisbaba fradt desanyja nevetve megjegyezte: „Ha ez igaz, az n gyermekem nagyon okos lesz".
7. Ahogyan nnek, a babk alvsa is egyre rettebb lesz.
„Ez mind nagyon szp," - mondod, - „megrtem ezt a fejldsi rendet, de mikor alussza t a gyermekem az jszakt?" Az az letkor, amikor a csecsemk "megnyugszanak" – ami azt jelenti, hogy knnyen elalszanak, s jl alszanak - szles hatrok kztt vltozik. Nhny baba knnyedn elalszik, de nem tud jl aludni. Msoknak nehzsgeik vannak az elalvssal, de jl alszanak. Ms, kimert babk sem elaludni, sem aludni nem akarnak.
Az els hrom hnapban a pici csecsemk ritkn alszanak ngy rnl tovbb anlkl, hogy szksgk lenne tpllkra. A kicsi babknak kicsi a pocakja. Viszont ltalban sszesen 14-18 rt alszanak naponta. Hrom s hat hnapos kor kztt a legtbb kisbaba megnyugszik. Napkzben hosszabb idszakokat tltenek beren, s jjel akr t rt is alhatnak egyfolytban. Hromtl hat hnapos korig 1-2 jjeli bredsre szmthatsz. Azt is ltni fogod, hogy a mly lom peridusa meghosszabbodik. Az jjeli breds szempontjbl kritikus peridusok szma cskken, s a baba egyre knnyebben tud mly lomba sllyedni. Ezt hvjk az alvs rsnek.
Az jszakai szli gondoskods negyedik leckje: Fontos, hogy tudd: gyermeked alvsi szoksai sokkal inkbb a gyermek temperamentumtl fggnek, semmint attl, hogy hogyan gondozod t jjel. Ne felejtsd el: ms szlk ltalban tloznak abban, mennyit alszik a gyermekk, mintha ez volna a j szlsg fokmrje, pedig nem az. Nem a Te hibd, ha a kisbaba felbred.
8. A csecsemk tovbbra is felbrednek.
Az, hogy egy baba mikor rik meg arra, hogy a felnttekhez hasonl alvsciklusai kialakuljanak, gyermekenknt vltozik. s br a kisbabk valamikor az els letv msodik felben eljutnak ebbe a szakaszba, sokan tovbbra is felbrednek. Mi lehet ennek az oka? Gyakoribb vlnak a fjdalmas, kellemetlen llapotok, mint pl. a ntha vagy a fogzsi fjdalom. A nagyobb fejldsi mrfldkvek, mint az ls, mszs, jrs arra sarkalljk a kicsiket, hogy lmukban is „gyakoroljk" j kpessgeiket. Aztn egy- s ktves kor kzt, amikor a baba elkezdi taludni a fent emltett felbreszt hatsokat, az jjeli breds ms okai jelennek meg, mint a szeparcis flelmek vagy a rmlmok.
Azzal egytt, hogy megrtetted, mirt hajlamosak a babk az jjeli bredsre, tisztban kell lenned azzal, hogy a szlk s a babk szmra is fontos a nyugodt jszakai pihens, msknt a baba, a szlk s hrmjuk kapcsolata sem lehet kiegyenslyozott. |